"Nejdůležitější pro vyšetření infekčnosti klíštěte je jeho zadeček, který bezpodmínečně musí obsahovat vzorek zaslaný do laboratoře. Klíště jako takové pak může být živé i mrtvé," vysvětluje vedoucí laboratoře Protean Miroslava Burýšková.

Analýza vzorku je provedena do pěti dnů a lidé jsou o výsledku informování nejprve telefonicky. Při pozitivním výsledku je nutné urychleně konzultovat další postup s lékařem.

Bohužel toto laboratorní vyšetření nepatří mezi nejlevnější. Jeden rozbor klíštěte na všechny možné infekce vyjde asi na 3 200 korun. Pokud si budete chtít nechat vyšetřit pouze klíšťovou encefalitidu, vyjde vás to na 750 korun a borelióza na 610 korun.

Správné odstranění klíštěte

Klíště, jako každý jiný živočich žijící na povrchu, potřebuje dýchat vzduch. Přisáté klíště proto v žádném případě nezabíjejte pomocí jakýchkoliv olejů či mastí, které ho udusí. Ani klíště nemačkejte. Může totiž vyvrhnout obsah střev do rány, čímž se zvyšuje pravděpodobnost přenosu nákazy.

Nejbezpečnější způsob odstranění klíštěte je za pomoci speciální karty se zářezy, která klíště pevně podebere a vytáhne bez rizika rozmáčknutí a vytlačení obsahu střev do rány. Místo zákusu poté vydesinfikujte běžným desinfekčním prostředkem. Nikdy se klíštěte nedotýkejte holýma rukama, tak aby se opravdu minimalizovalo riziko přenosu nákazy.

Spoustu zajímavých informací o klíšťatech a též léčbě naleznete na www.kliste.czwww.chmi.cz ; www.ochranaprotiklistatum.cz