Konkrétně se jedná o doplňky s vitaminy C a E, které po cvičení používá řada kulturistů a atletů. Jenže tyto vitaminy ruší pozitivní účinky fyzické aktivity na regulaci energetické bilance v těle.

Cvičením se normálně zvyšuje účinnost hormonu inzulínu, který pomáhá udržet v rovnováze hladinu krevního cukru. A právě vitaminy C a E jeho účinnost na biochemické úrovni blokují.

Pokles citlivosti orgánů vůči inzulinu

Při cvičení se uvolňují do těla oxidativní volné radikály. Prokázalo se to i u zkoumaných mužů po tréninku, kdy v těle skutečně narůstala hladina těchto oxidativních iontů. Jedna část mužů pak užívala po cvičení vitaminy C a E, aby se u nich obsah radikálů v krvi snížil.

Jenže zatímco se skutečně obsah volných radikálů v těle snižoval, docházelo také k poklesu citlivosti orgánů vůči inzulínu, který řídí energetickou bilanci metabolismu. Je tedy zřejmé, že volné radikály, ačkoli jindy škodí buňkám a jejich DNA, jsou v určité míře potřeba k aktivaci citlivosti tkání vůči inzulínu. Nadbytek vitaminů C a E pak volné radikály zlikviduje a tím blahodárný účinek cvičení na inzulín vyruší.