"V krizi se zhoršuje nálada populace, zvyšuje se spotřeba alkoholu, stoupá počet psychických onemocnění včetně sebevražd, což se zdá, že už nastává, protože psychiatrická pracoviště jsou plná lidí s nejrůznějšími problémy. Přesné statistiky však ještě nejsou. Do budoucna lze očekávat i předstírání nemoci u lidí, pro něž bude neschopenka výhodnější než nezaměstnanost," říká psycholog Slavomil Hubálek.

Největší problém je ztráta zaměstnání

Největší problémy mají lidé v oblastech, kde se nejvíce propouští ze zaměstnání. Například Českolipsko postihlo krachující sklářství i útlum automobilového průmyslu. "Cítíme, že chodí víc lidí, kteří cítí dopady propouštění na Novoborsku. Podle prvních odhadů za poslední měsíc stoupl počet nemocných asi o třetinu. Ale lidí, kteří mají třeba partnerské problémy, chodí méně," říká  Ladislav Hnídek z Psychiatrického sanatoria v České Lípě.

Nejhůře celou krizi berou lidé, jež v jednom zaměstnání strávili téměř celý život. Hledání nové práce je pro ně velmi těžké. Podle Hudce se jim vlastně zhroutil ze dne na den celý svět a je pro ně velmi těžké se s tímto faktem vyrovnat.

"Ztráta zaměstnání je především pro muže naprosto zásadní věc. Pokud se s tímto faktem nedokáže vyrovnat a cítí, že ten životní stav narušuje jeho běžný způsob života, běžnou komunikaci s rodinou, s přáteli, narušuje jeho zájmy, pracovní výkonnost, tak by se rozhodně neměl bránit vyhledat odborníka," doporučuje profesor Jiří Raboch, předseda psychiatrické společnosti.