Nejjednodušší odpověď je víc se hýbat a méně jíst. Pro toho, který většinu dne prosedí, a je nás hodně, je to odpověď pěkně protivná. Ne každý má vůli přizpůsobit přísun kalorií způsobu života, a ten je na pohyb velmi skoupý. Ale hezky vypadat a cítit se dobře přece jen chceme.

Doporučené články

Zkusme veslařský trenažér

Na to je nejlepší přirozený pohyb. Kolik je však těch, kteří chodí pravidelně plavat nebo sednou na kolo, nasadí in-line brusle či běžecké boty a vyrážejí? Je však ještě jeden vytrvalostní sport, který má dobrý vliv na postavu. Veslování. Říkáte, že je to záležitost pár jedinců? A že je beztak ještě voda studená? Co takhle zkusit veslařský trenažér?

„Mnoho lidí si veslování chybně spojuje s nadměrným namáháním páteře a bolavými zády. Opak je ale pravdou,“ říká Pavel Šmolka z Concept Fitness, který tuto novinku propaguje. Dodává, že správně provedené veslařské tempo procvičí a posílí svalový korzet jako máloco jiného.
„Důkazem může být Václav Chalupa, který poprvé reprezentoval v roce 1985, vloni se ve svých 41 letech kvalifikoval na OH do Pekingu a ve veslařské kariéře pokračuje i nadále,“ připomíná.

Ve skupině, nebo s instruktorem

Pohyb při veslování je plynulý, bez dopadů či nárazů a neklade nadměrné nároky na klouby i proto, že váha těla při něm spočívá na sedátku. Intenzitu cvičení si každý může zvolit podle své kondice. Velké množství zapojených svalových skupin zaručuje vyšší energetický výdej ve srovnání s jednostranně zaměřenými typy pohybu.

Veslování na trenažéru je komplexní cvičení pro každého bez ohledu na věk a úroveň fyzické kondice. „Je to zdravý pohyb, procvičující všechny svalové skupiny včetně svalového korzetu. Skvělý způsob zpevnění svalů i efektivní spalování kalorií a zároveň aktivita šetrná k pohybovému aparátu,“ říká MUDr. Libor Vítek ze společnosti Sportvital.

Zaveslovat na trenažéru si můžeme ve většině dobrých fitcenter individuálně, anebo ještě lépe na skupinové lekci s instruktorem, který vysvětlí hlavní zásady, připraví lekci a opraví případné chyby. Tyto lekce nabízí například Lanna Fitness a Sportcentrum Evropská v Praze a v Brně Big One Fitness.

Jdeme s módou

Cvičení na strojích však nemusí bavit každého, i když cvičit chce. Několik tipů, jak si hezky vytvarovat postavu, nabízí brněnská trenérka aerobiku, power jógy a taeba Martina Zábranská. Ráda objevuje novinky v oblasti fitness a nevynechá žádný seminář vedený předními zahraničními lektory. Návštěvníci jejího wellness centra jdou díky tomu s módou, která se stále vyvíjí a přizpůsobuje cílovým skupinám.

Ke zpevnění těla Martina doporučuje:
Cvičení zvané tae-bo intro, které trénuje techniku kopů a úderů.
Chi-toning - spojení power jógy, pilates a Pěti tibeťanů. Důležitým prvkem jsou sestavy balančních cviků a stojů na jedné noze. Stejně jako v pilates se zde posilují pomocí nejrůznějších typů rolování hluboké břišní svaly.
P-class - jednodušší aerobik spojený s posilováním problematických partií, především břicha, stehen a hýždí.
Port de bras - protahující relaxačně taneční cvičení, kde se využívají prvky z baletu.
 Aqua aerobic - cvičení ve vodě.

S těmito styly cvičení se mohou zájemci seznámit na dvou prodloužených víkendech, které Martina pořádá v dubnu a květnu anebo na sportovních dovolených u moře v Chorvatsku a Turecku.

Hubneme tancem

Těm, kteří by do fitka nevkročili, ale rádi by se poměrně rychle zbavili zbytečných tuků, poradíme svižný tanec. Stačí si vybrat některý z těch, které zaplavily taneční sály v celé republice. Skotačení na parketu je koneckonců jeden z nejpřirozenějších druhů pohybu.

Se salsou v páru i sólo

Velmi dynamická je salsa, obzvláště merengue a bachata. Dají se tančit v páru i sólo. Základní krok není těžký, jen je třeba stále a stále trénovat, aby ho člověk dostal do krve a držel rytmus. Pěkně se zapotíme, kila jdou dolů a nám se vrací dobrá nálada. Když časem přidáme krokové variace, můžeme se ještě blýsknout v salsa klubech, kterých také přibývá. Kromě Prahy je najdeme v Brně, Jablonci nad Nisou, v Ostravě, v Liberci i v Plzni.

Co je Indoor Rowing?

Indoor Rowing je výraz z nouze přejatý z angličtiny v nezměněné podobě, protože chybí vhodný český ekvivalent. „Cvičení na veslařském trenažéru“ je opisné a dlouhé; „halové veslování“ by zase úplně nevystihlo podstatu.

Kolik stojí hodina veslování V Praze - Lanna Fitness, Sport Centrum Evropská - 120 Kč V Brně - Big One Fitness - 110 Kč

Nejen kurzy

Salsu, bachatu, merengue se můžeme naučit i jinak než v kurzech, které jsou však nejlepší a hodně dostupné. Kupříkladu Centrum tance je pořádá v mnoha městech ČR. Další možností je výuka podle tří DVD, která nedávno vyšla. Základy tance -nejen salsy - si osvojíme i díky internetu. Například na www.youtube.com je učí na videu spousta dvojic. Stačí napsat do vyhledávače název tance.