"Podstatná část sebevražd je způsobena větším nebo menším vlivem alkoholu. Ať už sekundárně, nebo proto, že se ten člověk předtím jakoby posilní na kuráži," vysvětlil psychiatr Cyril Höschl.

Podle údajů ČSÚ za období 1994 až 2005 se však k sebevraždám lidé nejvíce uchylují na jaře, konkrétně v dubnu. Podle Höschla to může spekulativně souviset s určitou sezonní závislostí deprese. Vánoční ani jiné svátky nemají na ukončení života vliv.

"Naopak to, že v prosinci je sebevražd nejmíň, se přičítalo takovému tomu přece jenom etickému apelu Vánoc v naší kultuře," řekl Höschl. Ze dnů v týdnu jednoznačně vede pondělí, blíž k víkendu pak páchá sebevraždu stále méně lidí.

Sebevraždy páchají více muži

Loni v Česku z vlastního rozhodnutí ukončilo svůj život 1375 lidí, což je nejméně za posledních 130 let. Sebevraždu spáchalo podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky 1147 mužů a 228 žen.

Muži si berou život mnohem častěji než ženy. Kromě biologických a genetických faktorů se podle Höschla psychologicky předpokládá, že ženy jsou daleko schopnější komunikovat své obtíže.

"Jsou ve větší míře zachyceny profesionálními strukturami jako psychology, psychiatry, lékaři vůbec... Naopak muži jsou méně schopni své potíže komunikovat a méně ochotni se svěřovat do péče profesionálním zdravotnickým, poradenským a psychologickým zařízením."

Tutlají to v sobě, tolik o tom nemluví a nakonec se zabijí, uvedl psychiatr.

V případě psychických problémů mohou lidé využít anonymní online poradnu na www.stopstigma.cz