Odborníci z University of Maryland nechali dobrovolníky vybrat si libovolně hudební nahrávky, které jim působí při poslechu radost a dobrou náladu. Při fyziologickém sledování těla pokusných osob pak lékaři zjistili, že poslech hudby má výrazný vliv na cévy. Buňky vystýlající cévy se totiž uvolnily, výrazně rozšířily průsvit cévy a zvýšily průtok krve.

V druhé sadě pokusů pak vědci dobrovolníkům pouštěli stresující hudbu navozující nepříjemné pocity. Cévy se při poslechu zužovaly a průtok krve naopak snižovaly.

Pozitivní hudba rozšiřuje cévy

„Již dříve jsme dokázali, že pozitivní emoce, jako je smích, mají dobrý vliv na zdraví cév. Takže logickou otázkou bylo, zda jiné emoce, jako jsou ty evokované hudbou, mají podobný vliv,“ uvedl šéf výzkumného týmu docent Michael Miller z University of Maryland.

„Věděli jsme, že každý jedinec by mohl reagovat na různé typy hudby odlišně, tak jsme je pro tuto studii nechali, aby si vybrali vlastní hudbu, která jim působí radost,“ dodal docent Miller.

Podle výsledků došlo k nárůstu dilatace (rozšíření) cév při poslechu oblíbené radost probouzející hudby o 26 procent, při smíchu o 19 procent a při relaxaci o 11 procent. Oblíbená radostná hudba tak má na zdraví srdce a cév nejvýraznější vliv.