V České republice se každý rok nechává očkovat proti chřipce 7 % lidí. Ve vyspělých evropských zemích je to 15-30 %, ale třeba v takové Kanadě až 33 %.

Spousta lidí, kterým chřipka každý rok znepříjemní minimálně týden, si tam spočítala, že se jim peníze investované do očkování několikanásobně vyplatí.
Tím spíš, že obvykle nejde jen o týden nemoci, ale také o dva až tři týdny rekonvalescence, kdy jim není dobře, snáz se unaví atd. Navíc na infekci viru často nasedne infekce bakteriálním, a tu bývá nejednou nutné léčit antibiotiky.

Diabetici a pacienti s chronickými chorobami srdce a cév, dýchacích cest nebo ledvin se u nás nechávají očkovat častěji. Jednak proto, aby chřipka nezhoršila jejich zdravotní stav, a navíc jim zdravotní pojišťovny očkování hradí nebo na ně přispívají.

VZP a VoZP letos nabídly všem svým klientům, kteří o očkování proti chřipce projeví zájem, příspěvek ve výši 500 Kč. Jestli se k nim přidaly i ostatní pojišťovny, na to je třeba se informovat u té vaší.

Kdy očkování nepomůže

I když je očkování nejúčinnější prevencí proti chřipce, určitě není všelékem. „Chrání člověka 6 až 12 měsíců ze 70 až 90 procent, ale jen proti konkrétnímu viru,“ vysvětluje prof. MUDr. Jiří Beran, CSc., z Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové.

„Většinou proti tomu, u kterého se dá předpokládat, že bude ten rok nejrozšířenější. Mladé lidi obvykle chrání úplně, u starších se může stát, že chřipku sice prodělají, ale v mírnější podobě a s menším rizikem možných komplikací.“

Někteří pacienti si stěžují, že jim očkování nepomohlo, i tak onemocněli. Obvykle si neuvědomí, že je neskolila chřipka, ale některá z bakteriálních nebo virových infekcí, před kterými je vakcína nechrání. Taková bakteriální nákaza u nich někdy vyvolá nachlazení, jindy rýmu, kašel nebo některou z dalších infekcí dýchacích cest.

V roli zabijáka

Většina z nás považuje chřipku za banální nemoc. Přitom na komplikace vyvolané chřipkou zemře v ČR podle odhadů některých odborníků každý rok 1000 až 3000 lidí.

Jak velkou hrozbou je pro seniory, o tom něco napovídá jeden údaj: po chřipkových epidemiích se v domovech důchodců většinou uvolnilo 30 až 40 % míst. Tolik seniorů následkům chřipky podlehlo.

Jakmile tam zavedli očkování proti chřipce, začaly být na místa v domovech daleko delší čekací lhůty. Chřipkové epidemie tam navíc probíhají s menšími následky. Očkování nesnižuje jen počet úmrtí, ale i délku hospitalizace a další následné komplikace.

„Vakcína účinkuje pouze rok a má to svůj důvod,“ říká profesor Beran. „Výrobci pro ni každý rok vybírají trochu jiný kmen viru, na základě doporučení odborníků. Volí takový, o kterém jsou přesvědčení, že se tento rok nejvíc rozšíří.“

Čím víc se pak shoduje s virem, který epidemii skutečně vyvolá, tím lépe vakcína funguje. Jak důležité je vybrat správný kmen, o tom svědčí následky pandemií chřipky v minulém století. Vir, který v roce 1918 zabil 30 miliónů lidí, tedy o 20 miliónů víc, než jich padlo v první světové válce, byl tak smrtící právě proto, že mezi ním a viry z předcházejících epidemií existovala jen malá shoda.

Kde si vakcínu nechat píchnout

Cena vakcíny proti chřipce se pohybuje kolem 150 korun, za aplikaci injekce zaplatíte u lékaře od 50 do 150 korun. Lepší bývá zajít do očkovacího centra než si ji kupovat v lékárně a nechat si ji píchnout svým lékařem.

„Očkovací látka citlivě reaguje na změny teploty,“ vysvětluje profesor Beran. „Když ji někdo tahá dva dny po kapsách nebo v kabelce, určitě jí to neprospívá. V očkovacích centrech ji vyndají rovnou z lednice. V některých z nich zaplatíte možná za aplikaci vakcíny o něco víc, 150 až 300 Kč, ale rozdíl v ceně není dramatický. A máte jistotu, že vakcína je v pořádku.“

Nejlepší termín

Do centra je nejlepší zajít v říjnu nebo v listopadu. Chřipky se nejčastěji objevují v prosinci, v lednu a únoru, případně na jaře. Protilátky si tělo vytvoří již za 14 dní po očkování, maxima dosáhnou třetí až pátý týden.

Pokud se u vás objeví příznaky některého z onemocnění dýchacích cest, musíte očkování odložit.

Lékaři nedoporučují očkovat jinak zdravé děti. Jejich organismus se s infekcí dobře vyrovná, navíc prodělaná chřipka posílí jejich obranyschopnost vůči dalším nákazám.

Praktické informace

Spoustu praktických informací najdete na www.chripka.cz. O očkování na www.vakciny.net v kapitole Doporučené očkování. Lékaři ho navrhují hlavně lidem, kteří přicházejí do kontaktu s veřejností: prodavačkám, učitelkám, zdravotníkům, pracovníkům na přepážkách, zaměstnancům v hromadné dopravě apod.