S nápadem "zpříjemnění" procesu umírání prostřednictvím podávání drog vystoupil na mezinárodní konferenci v Londýně profesor Robin Mackenzie, expert na lékařské právo a etiku při University of Kent. Setkání světových odborníků uspořádala australská organizace Exit International obhajující dobrovolnou eutanazii.

V současnosti probíhá řada studií zkoumajících účinky drog, jako je extáze či psilocybin z lysohlávek, při usnadňování procesu umírání u nevyléčitelně nemocných s rakovinou v poslední fázi choroby.

„Máme technologii na to, jak zlepšit zážitek z umírání. S metodami skenování mozku můžeme měřit vliv jednotlivých technik, jako je meditace či drogy, které by nám mohly umožnit řídit naše umírání, stejně jako si můžeme vybrat způsob pohřbu,“ prohlásil Mackenzie.

Extáze je zajímavá především proto, že poskytuje pocit duševní pohody a vřelosti vůči rodině a přátelům. Stejně jako tato droga i psilocybin jsou nadále vědecky testovány pro své účinky v potlačování úzkostí při umírání. Výzkumem se zabývá pracoviště v Los Angeles i Španělsku.