Lidé s hyperaktivním močovým měchýřem žijí neustále ve stresu. Pocit nutnosti močení zažívají tak často, že se bojí chodit mezi lidi či na neznámá místa, kde nemají zmapované nejbližší záchody. Nemohou, jako zdravý člověk, zadržet moč, většinou musí na záchod okamžitě. Až u 50 procent takto nemocných lidí často dojde k inkontinenci - k samovolnému úniku moči.

Jejich život se rázem změní. Zjednodušeně lze říci, že se vše podřizuje "močovému měchýři." Někteří autoři hovoří o „společenské smrti“. Postižení zpočátku „mapují“ toalety a chodí jen tam, kde jsou nablízku, omezují příjem tekutin (zbytečně), později nevycházejí z bezpečí domova. A přitom podle „starých kritérií“ jsou mnozí z nich zdraví – netrpí inkontinencí. Prostě jen stihnou doběhnout na toaletu včas. Pro ně je však zavedení diagnózy hyperaktivní měchýř možností začít znovu žít.

"Mnozí lidé se domnívají, že je to záležitost jen velmi starých lidí. Ale toto onemocnění může každého potkat již v druhé dekádě života tedy v produktivním věku. Samozřejmě v tomto věku jde o opravdu malé procento lidí," vysvětluje urolog Oldřich Šottner.

Svěřit se se svými problémy

Bohužel velké procento lidí se nedokáže včas se svými problémy svěřit lékaři. Podle odborníků je to často způsobené i tím, že se v dnešní době ani praktičtí lékaři ani gynekologové neptají, zda lidé mají problémy s močením. Přičemž od určitého věku by to mělo být samozřejmostí.

Urologové lidi nabádají, aby překonali svůj strach a zašli se svým trápením za lékařem. Přestože tuto nemoc nelze zcela vyléčit, existují léčba, jež razantně zkvalitní život nemocného.

V první řadě je nutné upravit životní styl, absolvovat tzv. trénink močového měchýře, rehabilitaci a posléze farmakoterapii. K méně používaným metodám náleží hormonální terapie, elektrostimulace, aplikace botulotoxinu, chirurgická léčba. Posledně jmenované metody jsou vyhrazeny specializovaným centrům.

Léčebné metody
Režimová opatření - Lidé by měli být poučeni o negativním vlivu ostrých jídel, umělých sladidel, glutamátu, sycených nápojů, kofeinu, alkoholu. Při obezitě je vhodná redukce hmotnosti.
Rehabilitace - je velmi prospěšná. Optimální je fyzioterapie vedoucí k nápravě vadného držení a posílení osového a pánevního svalstva a především zevního svěrače uretry (Kegelovy cviky).
Trénink močového měchýře - spočívá ve zvládání urgencí, ve vědomém postupném prodlužování intervalů mezi mikcemi.
Farmakoterapií - díky ní lze zmírnit příznaky, zejména urgence. Používají se k tomu především anticholinergika (látky, které blokují přenos nervového vzruchu). Nejlepší zkušenosti jsou s léky jako je oxybutinin, trospium, tolterodin, solifenacin, darifenacin, fesoterodin. Jejich účinnost závisí do značné míry na tom, jak pacient léky snáší a jak pravidelně je užívá. Moderní anticholinergika působí převážně jen na receptory v močovém měchýři, takže nemají nežádoucí účinky svých předchůdců. Více informací na www.hyperaktivni-mechyr.cz