Genetická analýza pomohla stanovit rok 1908 jako datum vzniku viru HIV, přestože vědci dodávají, že virus mohl vzniknout už v roce 1884, nebo až kolem roku 1924. Objevy pocházejí ze vzorků odebraných pacientům v Africe mezi roky 1959 a 1960.

Tyto vzorky totiž byly pozitivní na přítomnost viru HIV a vědcům dnes dovolí podívat se do historie tohoto zabijáky imunity. Do dnešní podoby přitom prý zmutoval virus právě před stovkou let.

Virus se přenesl z šimpanzů na lidi v Africe. Nestalo se to zřejmě při pohlavním styku, ale při zpracovávání masa těchto opic. A dlouho virus zůstával jen lokální nákazou, která se dále nešířila. Až se lidé v Africe začali sdružovat a stěhovat do velkých měst, virus se masově rozšířil prostřednictvím prostituce.

V České republice se počet lidí, kteří se od poloviny 80. let nakazili virem HIV blíží k 1100. Přes polovinu z nich žilo nebo stále žije v Praze. Nemoci AIDS v ČR podlehlo více než 130 lidí.

Hlavními příčinami šíření infekce je nedodržování pravidel bezpečnějšího sexu, nitrožilní užívání drog a nízký zájem o HIV testování.

Počet HIV pozitivních a nemocných AIDS stoupá od roku 1989. Přesto se dařilo v 90. letech státu díky štědré podpoře preventivní programů držet počet infikovaných na nejnižší úrovni v Evropě. Po omezení dotací nastal podle některých odborníků nežádoucí nárůst.