Mnozí lidé tak vypadají štíhle, ale mají velké tukové zásoby uvnitř těla. Ty jsou přitom nebezpečnější než tuk uložený například na bocích či stehnech. Experti z University of Michigan zjistili, že třetina obézních lidí má v pořádku krevní tlak, hladinu cholesterolu v krvi a další ukazatele zdraví. Zatímco čtvrtina Američanů ze skupiny osob s normální váhou má vysoké riziko srdečních chorob a diabetu.

Studie amerických vědců prokázala, že 51 procent dospělých Američanů s nadváhou má normální krevní tlak, hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Naopak u čtvrtiny sledovaných osob s normální hmotností odborníci naměřili hodnoty vypovídající o onemocnění organismu.

Štíhlý pas je známkou zdraví

Další analýza zdravotních záznamů odhalila, že zdraví jedinci ze skupiny s nadváhou či obezitou měli štíhlejší pas než ti nezdraví. Podle expertů tedy záleží na distribuci tuku na těle a čím více se ukládá na břiše, tím hůř.

Velké břicho a tukové polštáře na něm byly častěji spojeny s vysokým krevním tlakem, vysokou hladinou cholesterolu v krvi a dalšími rizikovými faktory. Ze zdravotního hlediska na tom byli nejhůře starší lidé s nadváhou a obezitou.

Indexu tělesné hmotnosti nebere v úvahu poměr tuku a svalové tkáně

"Není tajemstvím, že štíhlí lidé mívají srdeční potíže a obézní mohou být zdraví. V lidech ale stále přetrvává stereotypní představa, že kdo je hubený, je zdravý," říká vedoucí studie publikované v časopise Archives of Internal Medicine Mary Sowersová.

Mezi vědci stále není shoda v tom, co vlastně znamená slovo obezita.Někteří se spoléhají na výši indexu tělesné hmotnosti, ten ale nebere v úvahu poměr tuku a svalové tkáně.

Mnozí odborníci proto považují za přesnější měření šířky pasu.
"Náš výzkum neříká, že nezáleží na tom, kolik vážíme. Polovina tlustých lidí opravdu čelí vážným srdečním poruchám. Ale pro ty, kteří je nemají, je zhubnutí jen estetickou záležitostí," varuje spoluautorka studie Judith Wylie-Rosettová.