"Extrémně vysoké teploty, zvláště když se střídají s úseky chladného deštivého počasí, jsou pro tělo velkou zátěží. Lidé s nemocným srdcem a vysokým tlakem by proto měli dodržovat pravidla, která riziko zdravotních komplikací omezí," zdůraznil.

V horku se totiž rozšíří cévy a člověk se více potí

V horku se totiž rozšíří cévy a člověk se více potí. Tím se tělo ochladí. S potem ale odejdou minerální látky důležité pro správnou funkci srdce a cév. Klesá objem cirkulující krve i tlak. Zdravý člověk to zvládne. U kardiaka to ale vede k nedostatečnému okysličení srdečního svalu. Následkem je bolest na prsou, někdy až infarkt myokardu.

Podle Táborského by se tito pacienti měli v horku vyvarovat těžší fyzické práce. Měli by zapomenout na velké letní rekonstrukce chat a bytů a věnovat se rekreaci, například zvelebování zahrádky nebo turistice. Pokud plánují dovolenou u moře, měli by volit termíny od konce května do poloviny června a pak až v září.

"Přiměřené sportovní aktivity jsou vítány - vhodná je turistika, kondiční běh, jízda na kole, ale ne v těžkém terénu, a rekreační plavání," vyjmenoval lékař. Nemocný po infarktu myokardu by měl znát svoji maximální tepovou frekvenci. Při sportu by pak tepová frekvence neměla přesáhnout 75 procent těchto hodnot.

Problém je u starších lidí, méně si uvědomují pocit žízně

Důležité podle Táborského také je, aby pacient dodržoval pitný režim. V horku a při větší zátěži by měl vypít tři až čtyři litry tekutin denně. Měl by střídat vodu, ovocný čaj a minerálky.

Problém je u starších lidí, méně si uvědomují pocit žízně. Záměrně méně pijí také lidé trpící únikem moči. Zda je tělo dostatečně zavodněno, ukáže jednoduchý test. Pokud člověk s normální funkcí ledvin a močových cest nepotřebuje v intervalu tří až čtyř hodin močit, trpí nedostatkem tekutin.

Lidé s nemocným srdcem by se měli držet ve stínu a polostínu, větrat večer a v noci, ne v prudkém poledním žáru. Na oknech by měli mít žaluzie či rolety. Oblečení by mělo být z lehkých materiálů, které jsou vzdušné a dobře sají. Důležitá je i lehká pokrývka hlavy. Na spaní je dobré se přikrýt jen lehkou dekou nebo prostěradlem.