Testy na pokusných osobách prokázaly, že po podání oxytocinu má člověk tendenci věřit cizím lidem a svěřit jim peníze i tehdy, když je dotyční podvedli. Magnetickou rezonancí mozku se podařilo odhalit, že hormon snižuje aktivitu amygdaly – oblasti, která je právě u sociálních fobiků velmi aktivní.

V tuto dobu se začíná lék ve spreji testovat na dobrovolnících a podle prvních vědeckých záznamů jsou výsledky více než slibné. „Doufáme a opravdu očekáváme, že můžeme sociální vztahy zlepšit podáváním oxytocinu,“ tvrdí doktor Thomas Baumgartner z Curyšské univerzity.

Hormon oxytocin se v těle tvoří také přirozeně, hraje důležitou roli při tvorbě společenských vazeb. U žen spouští porod, ale upevňuje také citovou vazbu k dítěti. Důležitou roli hraje také při sexu.

„Teď už jako první víme, co se ve skutečnosti děje v mozku, když oxytocin zvyšuje důvěru. Zjistili jsme, že má velmi specifický vliv na společenské situace. Zdá se, že zcela potlačuje naše strachy. Na základě našich závěrů můžeme nyní usoudit, že nedostatek oxytocinu je přinejmenším jednou z příčin strachu, který zažívají sociální fobikové,“ uvedl Baumgartner.

Co je sociální fóbie

Lidé, kteří trpí sociální fóbií, jsou nervózní ve společnosti jiných lidí. Nejčastěji se bojí odmítnutí, kritiky nebo hodnocení, které by se týkalo jeho vzhledu, chování nebo charakteru. Člověk se sociální fóbií má obavy z toho, co si o něm mohou druzí myslet, a proto se raději vyhýbá rizikovým situacím, ve kterých by k odmítnutí, kritice nebo hodnocení od druhých mohlo dojít.