V neděli by se mělo ochladit a nejvyšší teploty by neměly překročit dvacet stupňů Celsia, pro tento den je stupeň nebezpečí nakažení klíštětem čtyři - velké riziko.

Lidé by si podle doporučení Státního zdravotního ústavu měli určitě přibalit repelent. Pohybovat by se měli pouze po zpevněných cestách a nevstupovat do listnatých a smíšených lesů. Nezbytná je večerní a ranní prohlídka celého těla a případné odstranění přisátých klíšťat.

"Vzhledem k opětovně mírné zimě lze předpokládat, že většina vývojových stádií klíšťat v přírodě úspěšně přezimovala a je připravena hledat své oběti v letošním roce," zdůraznil Státní zdravotní ústav na svých internetových stránkách. Jak ale upozorňují lékaři, na zájmu lidí o očkování proti klíšťové encefalitidě se tato varování zatím příliš neprojevila.

Očkování probíhá v zimě, ale stále ještě není pozdě

"Zájem o očkování je stejný jako v předchozích letech, zvýšený zájem nepozorujeme," řekla lékařka z pražského Očkovacího centra Ilona Kochová. Podle zástupců jedné ze společností, která dodává vakcínu na trh, ale prý mírně stoupl počet lidí, kteří se nechali naočkovat poprvé.

Ideální dobou pro očkování proti klíšťové encefalitidě jsou chladné měsíce roku. Lékaři nicméně upozorňují, že lidé, kteří to nestihli, ještě mají možnost přijít. Zkrácené schéma očkování umožní ochranu před infekcí už za měsíc po zahájení vakcinace.

Cena dávky se pohybuje kolem 400 korun, dávají se tři. Řada zdravotních pojišťoven přispívá na očkování dětem a mladým lidem do 18 let, některé přispívají i seniorům.

Objevují se první nakažení v letošním roce

V nemocnicích už prý evidují první případy s podezřením na onemocnění klíšťovou encefalitidou. Statistiky Státního zdravotního ústavu (SZÚ) evidují od začátku roku zatím pět ověřených případů, další zřejmě přibudou po sérologických testech. Loni klíšťovou encefalitidou onemocnělo v ČR 546 lidí.

Encefalitida je nehnisavý zánět mozkových blan nebo mozku. Zpočátku se podobá chřipce, pacienta bolí hlava, svalstvo, je malátný. Poté se mu na pár dní uleví, ale virus se v těle množí dál. V druhé fázi je nemocnému hůře, virus už pronikl do mozku. Nastupují silné bolesti hlavy, závratě, malátnost a teplota.

Jinou nemocí přenášenou klíšťaty - lymeskou boreliózou - onemocnělo loni podle SZÚ celkem 3 182 lidí. Letos od ledna do dubna statistiky evidují již 504 případů. Udává se, že borelióza má podobné příznaky jako encefalitida, nemá prý ale tak závažný průběh.