„Po stresové zkušenosti ženy častěji než muži uvádějí, že se cítí smutně a sklíčeně, což může vést ke vzniku depresí a úzkostných poruch. Některé studie uvádějí, že muži po stresových zážitcích častěji než ženy sáhnou po alkoholu. A pokud se to stane zvykem, může u nich dojít ke vzniku problémů s konzumací alkoholu,“ tvrdí doktorka Tara M. Chaplinová z Yale University.

„Ženy více než muži tíhnou k tomu, že se zaměří na negativní emocionální aspekty stresových situací, například tíhnou k přemítání nebo neustálému přemýšlení pořád dokola o svém negativním emocionálním stavu. Muži oproti tomu mají často snahu rozptýlit své vnímání negativních emocí, snaží se na to nemyslet," říká studie.

"Naše objevy prokazují, že muži odpovídají na stres vyšším krevním tlakem, ale nepociťují výraznější pocity smutku či úzkosti, což by mohlo odpovídat tomu, že se snaží více než ženy rozptýlit fyziologické vzrušení, a možná právě pomocí alkoholu,“ uvedli autoři studie, která byla publikována v odborném časopise Alcoholism: Clinical & Experimental Research.