"Vidíme snahu pacientů vyzkoušet všechny možnosti," vysvětluje ředitel Masarykova onkologického ústavu v Brně Rostislav Vyzula. Počet lidí, kteří alternativní léčbu vyzkouší, stoupá prý i proto, že i léčitelů je víc a používají stále rafinovanější reklamní kampaně. "Tlačí marketingově na naše pacienty, což neradi vidíme, ale nemůžeme se tomu vyhnout," uvedl lékař.

Práci léčitelů označil Vyzula za nevědeckou, jejíž účinek není prokázaný. Nemocným přesto někdy může pomoci, protože když pacient věří, že ho alternativa vyléčí, přispívá tak psychicky ke svému uzdravení. "Ale zase mi připadá nehumánní, že za placebo efekt chtějí nehorázné peníze," řekl Vyzula. Jeden z pacientů ústavu prý takto nedávno přerušil léčbu s tím, že podstoupí magnetoterapii. "Měsíční léčba stojí 100 000 korun. To je prostě hrozné," dodal Vyzula.

Právě lidé s rakovinou se na léčitele obracejí nejčastěji. Odborníci to neschvalují, nemocní prý mohou promeškat okamžik, kdy jim ještě může klasická medicína pomoci. Před léčiteli varovala loni i Česká lékařská komora. Na svých webových stránkách zveřejnila seznam metod alternativní medicíny. Chtěla tak lidi varovat před nesplnitelnými sliby léčitelů.