Vědci tak mohou na základě studia stavu, v němž se mozek nachází, předvídat chyby ještě dříve, než se stanou. "Jde zřejmě o situaci, kdy váš mozek naznačuje, že potřebuje malou přestávku, a vy s tím nedokážete nic udělat," vysvětlil hlavní autor studie Tom Eichele z univerzity v norském městě Bergen.

"Všichni nepochybně známe ten pocit, že někdy náš mozek není dost výkonný či není schopen přijímat informace, a my neuděláme nic proti tomu, co se stane," dodal.

Za tohoto stavu se prokrvuje ta část mozku, která je aktivnější ve fázi odpočinku.

Je možné vytvořit systém výstrahy k posílení koncentrace

A protože taková situace nastává asi 30 vteřin předtím, než člověk udělá chybu, bylo by možné vytvořit jakýsi systém výstrahy k posílení koncentrace a bdělosti, například u letových kontrolorů, řekl Eichele agentuře AFP.

"Mohli bychom možná vyvinout přístroj, který by byl umístěn na hlavě těch, kteří musejí činit podobná závažná rozhodnutí," uvedl a doplnil: "Můžeme měřit signál a informovat uživatele, že jeho mozek je ve fázi, kdy jeho rozhodnutí nebudou dobrá."

"Experti nyní vyvíjejí prototyp přenosného elektroencefalografu, který by mohl být uveden na trh za deset až 15 let," upřesnil Eichele.