Podle Bártů má Česká republika nejnižší počet dětí, které tuberkulózou onemocní, v celé Evropě. "Je to právě díky povinnému očkování po narození a přeočkování v 11 letech věku dítěte," uvedla přednostka.

"Pokud by byl tento systém narušen, můžeme očekávat, že se za sedm osm let výskyt tuberkulózy u dětí zvýší," dodala. Bártů si myslí, že jednou bude možné přeočkování zrušit, zatím na to ale není vhodná doba.

Pneumologická klinika Thomayerovy nemocnice je největším plicním oddělením v České republice. Léčí se zde takzvaná multirezistentní forma tuberkulózy, na kterou běžná antibiotika nezabírají. Klinika totiž používá léky a preparáty, které dosud nejsou v Česku registrovány.

Nedodržení pokynů lékaře může znamenat komplikace

Tuberkulóza se léčí kombinací léků, takzvaných antituberkulotik. Léčba trvá minimálně šest měsíců. Pokud nejsou dodržována všechna doporučení pro tuto terapii, může nastat rozmnožení odolných bakterií a následně rozvoj tuberkulózy, která je mnohem hůře léčitelná. Takové formě tuberkulózy se říká multirezistentní.

Pacient, který toto onemocnění má, je odolný vůči minimálně dvěma nejsilnějším a nejúčinnějším lékům na tuberkulózu. V takovém případě se léčba prodlužuje na dva až tři roky a výsledek je nejistý.

Ročně zemřou na tuberkulózu dva milióny lidí

V ČR ročně tuberkulózou nově onemocní asi 1 000 lidí a tento počet stále klesá. Cizinci představují 15 procent nemocných a pocházejí především z Ukrajiny, Slovenska, Vietnamu, Číny a Mongolska.

Zhruba dvě procenta nemocných v ČR mají multirezistentní tuberkulózu. V zemích, jako je Ukrajina, Rusko a některých asijských státech, se toto závažné onemocnění vyskytuje až u 30 procent nemocných tuberkulózou.

Ročně ve světě onemocní tuberkulózou přibližně osm miliónů osob a více než dva milióny na ni zemřou. Počet pacientů současně infikovaných tuberkulózou a virem HIV je odhadován na 4,5 miliónu.