Po hrstech jedl pětapadesátiletý obchodník prášky proti bolestem hlavy a zad. Také špatně spal, měl potíže se žaludkem i zažíváním a cítil se hrozně unavený.
Přinutit se ráno, aby vstal z postele, byl pro něj skoro nadlidský výkon. Lékaři mu vyšetřili kdeco, ale na žádnou zjevnou příčinu jeho potíží nepřišli. Protože obchodníkovi hrozila ztráta pozice v zaměstnání a s ní všeho, co mu přinášel jeho mimořádně vysoký plat, souhlasil nakonec i s tím, že půjde k psychiatrovi.

Vysekat se z toho

Pro toho nebylo těžké diagnostikovat u něj syndrom vyhoření (burn out). Těžké bylo přivést muže k tomu, aby pochopil, co dělá v životě špatně. A snažil se to změnit. Muž pracoval 12 až 14 hodin denně. Rozhodoval o obchodech v hodnotě desítek miliónů korun. Stresy, které zažíval, byly úměrné výši těchto obchodů a tlaku konkurence. Ale klid neměl ani doma.

Vztah k ženě, která chtěla mít doma manžela, a nejen manažera, byl napjatý. Často se hádali. Obchodník navíc reagoval na drobné výtky zbytečně vztekle a agresívně. Choval se také vztahovačně, podezřívavě a mnohokrát se přistihl, že na svou o patnáct let mladší ženu žárlí. Oč víc se v práci snažil tyto výbuchy emocí tlumit, o to víc jim dával průchod doma.

Na dovolené nebyl dva roky. Taky proč. I u moře řešil přes mobil problémy v práci. Často se kvůli tomu s manželkou pohádali do krve. Daleko víc si odpočinul na služebních cestách, kde si s kolegy z práce dali večer po obchodních jednáních pořádně do nosu. Jediná činnost, u které se vyřádil a skutečně uvolnil, bylo sekání dřeva na chalupě. Vydržel ho štípat celé hodiny, než fyzicky úplně odpadl.

Emoční bankrot

Psychiatr mu dal léky, které významně zmírnily jeho psychické a fyzické napětí. Spolu s tím ustoupily také bolesti hlavy a zad, které vyvolávalo hlavně vysoké napětí svalů a jejich sklon ke stažení i ke křeči. Také mu navrhl, zda si nechce vyzkoušet nějaký z potravinových doplňků, které mu dodají energii a pomohou lépe zvládat stresy.

Pak se mu snažil vysvětlit logiku emocí, u kterých platí skoro to samé co u finanční bilance firmy. Je dlouhodobě neudržitelné, aby výdaje převládaly nad příjmy. Jinými slovy řečeno: aby negativní emoce převládaly na těmi pozitivními.

Prokletí přísné matky

Pro obchodníka nebylo složité tohle pochopit. Těžké pro něj bylo změnit způsob svého života. Nejtěžší pak, aby přestal rozhodovat téměř o všem sám a delegoval pravomoci i zodpovědnost na své podřízené. Ještě složitější bylo, aby se začal postupně zbavovat svého přehnaného perfekcionalismu a smířil se třeba s tím, že věc nebude udělaná skvěle, ale jen celkem obstojně.

Spolu s psychiatrem si postupně uvědomoval, do jaké míry mu zkomplikovaly život přehnané nároky jeho úzkostlivé a nesmyslně přísné matky. Také usilovně hledal, co by mu pomohlo, aby se zbavil napětí a měl nad věcmi větší nadhled.

Zkoušel plavat, jezdit na kole a chodit na thajské masáže. Na nich potkal sympatickou majitelku galerie, která cvičila v pražské Akademii tchaj-ťi. Rozhodl se, že staré čínské cvičení vyzkouší. Pustil se do něj s nasazením a vášní, se kterou dělal většinu věcí v životě. Brzy byl zaskočený tím, jak ho tchaj-ťi začalo měnit.
Fyzicky i psychicky. Většina jeho zdravotních potíží začala zvolna ustupovat nebo zmizela úplně. Měl také lepší fyzičku, vydržel větší psychickou zátěž a díval se na věci klidněji. Postupně mu docházelo, jak přehnaně reagoval. Jak velký sklon měl k agresi a ke křeči.

Během krátké doby překvapoval své okolí tím, že jednal mnohem uvolněněji, s větším nadhledem a dokonce s humorem. Zlepšila se jeho situace v práci, ale také doma. I když jeho příběh nemá happy end, jaký známe z amerických dojáků, podařilo se mu pochopit, čím ho ohrožuje syndrom vyhoření. A proč mu může bránit v tom, aby si užíval všeho, co je v životě příjemné a hezké.

Pomoc z přírody

Nedostatek tělesné i psychické energie může postižený mírnit kvalitním odpočinkem a uvolněním (masáže, sauna, jóga i bojová umění apod.). Ale také potravinovými doplňky. Třeba těmi s ženšenem, eleuterokokem nebo schizandrou čínskou. Zajímavou novinkou na trhu je preparát, který obsahuje extrakt ze semen slunečnice, zejména pak kyselinu phytinovou. Je k mání v lékárnách a může pomoci právě u stavů těžké psychické a fyzické únavy.

Typické příznaky

„Pro syndrom vyhoření je příznačný pocit únavy až vyčerpání,“ říká MUDr. Radkin Honzák, CSc., psychiatr 1. lékařské fakulty UK v Praze. „Ale také bolesti hlavy, zad nebo žaludku, trávicí obtíže, nespavost, pocit zkráceného dechu a další problémy. Typickým psychickým příznakem je podrážděná reakce i na malé nebo neutrální podněty, plačtivost, záchvaty zlosti, které často nemají logiku, sklon ke smutku, k podezíravosti, ke vztahovačnosti a podobně.“

Příčinou syndromu podle něj bývá velká psychická i fyzická investice do určité věci a malá návratnost (finanční, emoční a vlastně jakákoli). Nebo minimální sociální odezva a podpora při řešení složitých a vyčerpávajících problémů. Případně velké nároky na člověka, který má malé kompetence. Ale ten zásadní důvod si postižení lidé obvykle nesou sami v sobě: přehnané nároky na sebe sama a na cíle, o kterých si myslí, že jich musí v životě dosáhnout. Musí, jinak nestojí za nic. V těchto dvou větách je většinou zakódován klíč k syndromu vyhoření.