„Pacient se musí co nejdříve, nejlépe do dvou hodin, dostat na speciální iktové pracoviště, kde mu uzávěr tepny rozšíří. V pozdějších hodinách je již léčba náročnější a komplikovanější,“ uvedl přednosta.

V Česku by bylo zapotřebí asi 40 iktových jednotek, kde by se mrtvice léčila. Zatím jich není ani polovina, ale ministerstvo zdravotnictví podle slov ředitelky zdravotních služeb Stanislavy Pánové už dělá kroky, aby se situace zlepšila.

Pomoci má i kampaň 30 dní pro prevenci a léčbu cévních mozkových příhod, která začne 28. dubna a potrvá do 27. května. Občané budou moci navštívit neurologické kliniky a dozvědět se, jak mrtvici předcházet a co dělat v případě postižení.

Nejčastější příznaky

Podle lékařů jakmile člověk ucítí v ruce brnění, může to být první signál mrtvice. Dalšími příznaky jsou pokles ústního koutku, ochrnutost na část těla a špatná výslovnost. V takovém případě je třeba okamžitě zavolat záchrannou službu, která už ví, kam pacienta převézt.

Nejlepší prevencí mrtvice je zdravý životní styl, dostatek pohybu, nekouřit, optimální hladina cholesterolu v krvi a krevního tlaku.