Z objevu budou zřejmě těžit tabákové firmy, které se pokusí snížit obsah těchto látek ve svých výrobcích. Některým zdravotníkům se to ale nelíbí, protože podle nich takové cigarety bude možné jen stěží označit jako „zdravější“, v kouři totiž bude nadále několik tisíc druhů škodlivých látek, které mohou působit rakovinu a jiné vážné choroby.

„V současnosti je míra přežití do pěti let pro lidi s rakovinou plic na bezútěšně nízkých 15,5 procenta, tak doufáme, že tato studie poskytne lepší pohled na identifikaci nových léčebných cílů,“ uvedla autorka studie, profesorka Tzipora Goldkornová.

„Zbraně zabíjejí, bomby zabíjejí a cigarety zabíjejí. Zatímco biologové s těmi prvními problémy toho moc udělat nemohou, studie jako tato pomůže v boji proti nemocem a úmrtím způsobeným tabákem. Tyto pokusy nejenže se zaměřují na nové molekulární metody léčby rakoviny, ale také identifikují viníky v cigaretovém kouři, kteří nakonec kuřáky zničí,“ uvedl Gerald Weissmann, šéfredaktor odborného časopisu FASEB Journal, v němž byla kalifornská studie publikována.