U mužů, kteří mají čtyři z pěti variant, je pak nebezpečí onemocnění tímto typem rakoviny až o 400 až 500 procent vyšší než u mužů, kteří nemají ani jednu alelu. Když se navíc do posuzování zapojí také rodinná historie rakoviny prostaty a vznikne tak šestý rizikový faktor, u mužů majících pět rizikových faktorů se hrozba onemocnění zvýší o 900 procent.

Závěry jsou podloženy analýzou vzorků DNA u 2 893 Švédů s rakovinou prostaty a 1 781 zdravých mužů podobného věku. Pět kritických variant genů a rodinná historie dohromady mohou za 46 procent všech případů rakoviny prostaty.

Krevní test by se mohl provádět preventivně

„To je velmi významné a mohlo by to ovlivnit klinickou léčbu. Ta informace by totiž mohla podstatně zlepšit schopnost lékaře zhodnotit rizika a určit, jak potřebná je agresivní metoda vyšetření či přímo biopsie,“ věří profesor Ťiang-feng Sü z Wake Forest University.

Nový krevní rozbor by se mohl provádět preventivně především u mužů, v jejichž rodinách rakovina prostaty už v minulosti byla diagnostikována. Nebo u těch, kteří mají vysoký obsah prostatického specifického antigenu PSA.