Tradiční schodiště podle listu zpravidla využívají jen čtyři procenta lidí. Jejich poměr se ale zvýšil na deset procent poté, co se v jednom nákupním středisku v západoanglickém Coventry objevily nápisy: "Upozornění pro všechny nakupující: využití schodiště chrání vaše srdce". 

"Určitá skupina obyvatel jasně reaguje na tyto vzkazy," řekl psycholog Frank Eves, jeden z autorů experimentu. Množství lidí sestupujících po klasickém schodišti se zvýšil dokonce o 25 procent, přestože v opačném směru na poutače neviděli. To by mohlo znamenat, že si je lidé při výstupu zapamatovali. 

Sedm minut chůze po schodech dělá "zázraky"

V Glasgowě Evesova skupina zaznamenala, že na výzvy reagují spíš lidé s nadváhou než osoby s normální tělesnou konstitucí. Připomíná jim to, že by s nadměrnými kily měli něco dělat, přičemž chození do schodů je přijatelnější úkon, když se jim nechce na aerobik nebo plavání. I tak se jim daří více spalovat tuky. 

Před pěti lety provedli američtí experti na prevenci nemocí podobný výzkum v Atlantě. Pevná schodiště kromě navádějících ukazatelů zatraktivnili běhouny, uměleckými výtvory a hudebním doprovodem. Jejich využití se pak zvýšilo o 20 procent. 

Eves a jeho kolega Oliver Webb tvrdí, že může jít o mocnou zbraň v boji proti obezitě, a odhadují, že sedmiminutová chůze denně do schodů může snížit riziko srdečního onemocnění o 60 procent.