Právě tento čtvrtek budete moci v šesti krajských městech po celý den potkat týmy se zlomenou cigaretou ve štítu, u nichž nalezne podporu každý kuřák tabáku, který by chtěl přestat kouřit nebo přemýšlí nad odvykáním. Ti, kteří v tento den aktivně prokáží svoje rozhodnutí přestat kouřit típnutím a vyhozením cigarety do speciálního sáčku, získají motivační odměnu.

Pro ty z vás, kteří o odvykání kouření usilujete a hledáte odbornou pomoc či jen rady jak přestat, jsou určeny stránky Společnosti pro prevenci nemocí www.odvykanikoureni.cz.

"Většina kuřáků tabáku a cigaret kouří proto, že je závislá na nikotinu v nich obsaženém. Zákazy kouření jsou sice přínosné pro širokou veřejnost, ale  neřeší situaci jednotlivých kuřáků, kteří potřebují především poskytnout odbornou  pomoc a znát možnosti, jak lze přestat kouřit," říká lékař Jozef Čupka ze Společnosti pro prevenci nemocí.

Nejúčinnější zbraň je na předpis

Výzkumy a studie totiž dokazují, že 98 % těch, kteří chtěli přestat kouřit jen za pomoci své pevné vůle, neuspělo. Nikotin je regulérní drogou, která při odnětí způsobuje fyzické i psychosociální abstinenční příznaky. Právě ty jsou nejčastější příčinou návratu ke kouření. V současnosti existuje několik možností léčby, z nichž ta nejúčinnější je pouze na lékařský předpis. Tyto vysoce specifické léky abstinenční příznaky potlačují a při dodržení minimálně tří měsíční léčby dávají kuřákovi několikanásobně vyšší šanci na celoživotní abstinenci od cigaret.

Seznam lokalit, kde budete moci ve čtvrtek 15. 11. potkat speciální hlídku:
Praha Vítězné náměstí , Anděl
Brno Náměstí Svobody, Česká ulice, Moravské náměstí
Ostrava Masarykovo náměstí
Olomouc Třída Svobody, Horní náměstí
Hradec Králové Pěší zóna Masarykovo náměstí
České Budějovice Lanova třída