Problém vzniká porušením slzného filmu na oku. Tvoří ho vodní, hlenová a lipidová složka, které musí být v rovnováze, aby rohovka byla dobře vyživována. Pokud je rovnováha porušena, může se zakalit rohovka a následně se zhorší vidění. 

Na trhu je řada produktů, které suchost oka odstraňují. Většina kapek obsahuje konzervační látky, které očím neprospívají. Je vhodné používat preparáty bez konzervačních látek nebo s jejich minimálním obsahem. Vhodné jsou také preparáty v takzvaných monodózách, tedy v balení na jeden den, které nejsou konzervované. 

Děti, které "vyrostly" u počítače budou potřebovat kapky dříve

Dupalová upozornila na to, že děti, které vysedávají u počítačů, budou "umělé slzy" potřebovat dříve než lidé, kteří vyrostli mimo dosah obrazovek. Setkají se mnohem dříve i se šedým zákalem než jejich rodiče a prarodiče. "Oko absorbuje záření z obrazovky a jejich oční čočka se nutně bude kalit dříve," řekla Dupalová. 

Podle Tomáše Ekla, který zastupuje výrobce, se loni prodaly v Česku oční kapky v celkové hodnotě 90 milionů korun. Nejčastěji je kupovali lidé, které z nějakého důvodu pálí oči, mnohdy jsou to i lidé s kontaktními čočkami. Dalšími zákazníky byli návštěvníci bazénů.