"Jednou z absolutních kontraindikací pro vyšetření na magnetické rezonanci je dnes přítomnost některých kovových implantátů v těle pacienta, například cévních svorek nebo ušních implantátů. V kardiologii jde pak o kardiostimulátory a celou řadu dalších přístrojů," objasňuje docent Miloš Táborský, vedoucí úseku elektrofyziologie kardiologického oddělení uvedené nemocnice, který inplantoval první kardiostimulátor nového typu.

Magnetická rezonance přitom dnes představuje standardní vyšetřovací metodu pro kardiologické pacienty a je v mnoha ohledech nenahraditelná. Zmiňovaný zákrok první podstoupila 73letá pacientka z Karlových Varů, která trpěla poruchou pomalého srdečního rytmu. Zákrok proběhl bez komplikací. Pacientka ale má problémy i s bederní páteří, a pokud bude potřebovat vyšetření páteře na magnetické rezonanci, bude jej moci bezpečně podstoupit.

Homolka se tak jako jediná česká nemocnice zapojila do mezinárodní klinické studie na potvrzení bezpečnosti a účinnosti stimulačního systému v prostředí magnetické rezonance. Studie se účastní 9 evropských zemí, USA a Kanada.