Rakovina kůže se vyvíjí velmi pomalu. Od prvních příznaků většinou trvá dva až tři roky než se vytvoří metastázy v jiných částech těla. V této fázi už je většinou mnohem složitější rakovinu léčit.

Při včasném zjištění melanomu (nádoru na kůži) je léčba jednoduchá. Chirurgicky se postižená část kůže odstraní. Je nutné, aby se každý sám doma prohlížel a s každou nesrovnalostí zašel s lékaři. Prof. Karel Pizinger z Kožní kliniky LF UK a FN v Plzni řekl: "Stává se mi často, že za mnou přijde pacient, který mi na otázku, proč nepřišel před půl rokem, odpoví, že se bál, že bude mít rakovinu. Na to odpovím, že teď ji tedy má, kdyby přišel hned, jak zjistil něco podezřelého, mohl jsem mu zachránit život."

S každou změnou pokožky běžte k lékaři

Další velmi rozšířený mýtus o rakovině kůže je ten, že lidé si myslí, že když se odhodlají a svůj podezřelý kožní útvar si nechají vyříznout, rakovina se tak "rozjede". Podle Pizingera je to nesmysl. Jakýkoliv chirurgický zásah je jedině ve prospěch zdraví.

Rakovina kůže může propuknout u kohokoli, ale více jsou náchylní lidé, kteří mají genetické dispozice (v rodině se už melanom objevil), často se vystavují slunečnímu záření nebo navštěvují solária a na těle mají pigmentové léze (mateřská znaménka a pihy), ze kterých se může melanom vytvořit.

Pokud vaše kůže žádné znaménko neobsahuje, stejně nemáte vyhráno. Dvě třetiny melanomů vzniká de novo, tzn. na místě, kde před tím nic nebylo. Proto neváhejte s jakoukoliv změnou navštívit, lékaře. Zde více než jinde platí, čím dříve tím lépe.