Nejvíce nakažených klíšťat se tradičně vyskytuje v oblastech Jesenicka, Oderských vrchů, Vranovské přehrady a v povodí mnoha českých řek.

"Očkování probíhá ve třech dávkách, mezi první a druhou je odstup jednoho měsíce. Již po aplikaci druhé vakcíny člověk získává na určitou dobu dostatek protilátek," upřesnila Večeřová. Třetí dávka je vhodná za devět až 12 měsíců po prvním očkování, poté se vždy v tříletém cyklu doporučuje další přeočkování. 

Po nedávném nedostatku jsou nyní vakcíny dostupné ve většině lékáren. Jedna dávka vyjde přibližně na 300 korun, některým klientům na ní přispívají zdravotní pojišťovny. 

Klíšťata se vyskytují především v trávě a v suchém listí, občas i na stromech. "Při procházkách přírodou je důležitá vhodná obuv a oděv kryjící končetiny, proti klíšťatům pomáhají i repelenty. Při napadení klíštětem je nutné ho co nejdříve odstranit. Každé poranění doporučujeme potřít jódem, který je proti infekcím a zánětům nejúčinnější," dodala Večeřová. 

Při odstraňování klíštěte ho rozhodně neolejujte

Na odstraňování klíštěte z těla mají lékaři několik metod, v poslední době většinou upřednostňují vytahování kývavými pohyby pomocí pinzety. Rozhodně se nedoporučuje namaštění klíštěte krémem nebo olejem. Při této dříve preferované metodě hrozí, že se klíště zadusí a škodlivé látky vyvrhne do těla člověka. 

Klíšťová encefalitida je virové onemocnění, které se přenáší kousnutím klíštěte. Projevuje se jako nehnisavý zánět mozkových blan nebo mozku. V počátcích se projevuje bolestmi hlavy, svalstva a malátností, posléze může postihnout nervový systém a způsobit ochrnutí. V ojedinělých případech může končit smrtí.