"Máme za sebou první úspěšné testy na krysách a do konce letošního roku by měla být ukončena fáze testování nové metody na ovcích," potvrdil v pondělí Právu Gernot Bernhardt, vedoucí výzkumného pracoviště společnosti Catgut v Markneukirchenu. "Právě struktura ovčích kostí je totiž velmi podobá těm lidským," řekl Bernhardt.

Nejde přitom pouze o projekt laboratoří v Markneukirchenu. Podílí se na něm obrovský tým institucí v celém Sasku, počínaje Univerzitní klinikou TU Drážďany, přes Institut pro výzkum polymerů nacházející se tamtéž a konče textilkou Möckel.

Princip nové metody je ve své podstatě geniálně jednoduchý. Zlomená kost se zpevní speciálním hřebem. Do její chybějící časti je pak umístěno přesně stanovené množství textilní hmoty nazvané Scaffolds, což je mimo jiné anglický název pro systém lešení používaný ve stavebnictví. Scaffolds následně umožní, aby chybějící organická hmota dorostla a obě části rozdělené kosti se tak znovu přirozeně spojí. Poté se textilní materiál beze stop vstřebá. 

Nová metoda by mohla pomáhat nemocným již za pět let

Podle Bernhardta je ale jednoduchost pouze zdánlivá. "Ve skutečnosti je to dost složitá věc a lidé rozhodně nemohou očekávat, že by se nová metoda používala za pár dní."

Pokud bude testování na ovcích úspěšné, v letech 2008 - 2009 přijdou na řadu klinické testy. "Teprve pokud budou i zde pozitivní výsledky, může být metoda certifikována a následně uvedena do praxe. Což lze odhadnout tak na tři až pět let."