Lékařů bylo celkem šest a předpověď se splnila. Všichni vyšetřovali a přemýšleli. Od základních laboratorních vyšetření postupovali přes rentgeny, ultrazvuky až po magnetickou rezonanci. V léčbě pak přišly na řadu tablety, injekce, diathermie, vodoléčba, masáže, lázně a jiné, časově i finančně náročné postupy.

Reportérka se těšila, jak šarlatánské pouštění žilou odhalí a ucpe tak díru v kapse daňového poplatníka. Víte jak to dopadlo? Nakonec ty bolesti v podbřišku opravdu dostala. Ačkoliv byla původně zdravá, svíjí se nyní v křečích a není jí pomoci.

Samozřejmě to nepíšu proto, abych se sadistickým zadostiučiněním vychutnával její utrpení. Tato příhoda pootevírá dveře do třinácté komnaty tajuplných psychosomatických nemocí. Věděl to už Karel Čapek, který v povídce O ztracené noze líčí případ vojáka, který na vizitě simuloval ztrátu nohy. Po propuštění z armády s hrůzou sledoval, jak se mu noha pozvolna krátí a usychá. Jediným lékem se ukázalo to, že po skončení války nohu zase úředně přiznal.

Bolest není vymyšlená, stává se skutečnou

Těm šesti gynekologům se celkem nedivím. Pánevní bolest je jedním z nejčastějších gynekologických onemocnění. Obtíže mohou zavinit desítky různých příčin. Jejich zjišťování často připomíná hledání jehly v kupce sena. Pověstnou noční můrou jsou pak bolesti psychosomatické. Sebedůkladnějším vyšetřením lékař nic nezjistí. Pacientka si je přitom nevymýšlí. Rozluštění příčiny je v takzvaném podmiňování. Jakýkoliv původně neutrální podnět se může spojit s bolestí. Žena má pohlavní styk třeba při zánětu vejcovodů. To samozřejmě bolí. Ale i když si zánět zcela vyléčí, bolest přetrvává jako podmíněný reflex. Nejhorší situace nastane, když se bolest rozšíří i na jiné životní situace. Může se pak objevit třeba ve chvíli, kdy žena na pohlavní styk jenom pomyslí.

Nejzáludnější bývá bolest, jejíž příčina spočívá v takzvaném sekundárním zisku. Když člověk onemocní, je to jistě nepříjemné. Na druhé straně mu to může přinášet i výhody. Všichni o něj pečují, nemusí vykonávat domácí práce a o nic se starat. Duše pak s tělem trochu podvodnou hru. Lidský organismus podvědomě vytuší výhody vyplývající z nemoci. A najednou jsou příznaky ochoření tady.

Zdůrazňuji, že se nejedná o žádnou simulaci. Bolesti a potíže se opravdu dostaví bez zjevné příčiny a člověk za to nemůže. Nezbývá než politovat tu pilnou novinářku. Ale ještě více soustrasti si zaslouží všichni její ošetřující lékaři.