Anton navíc považuje laserovou operaci za nejriskantnější řešení oční vady. Nejjednodušší je používání brýlí. Kontaktní čočky už mohou oku ve výjimečných případech způsobit poškození. U každého člověka je navíc individuální schopnost hojení rohovky, uvedl Anton s tím, že výsledky operací jsou obecně lepší u krátkozrakosti. 

Dodal, že i když jsou dnes operace poměrně úspěšné, nemohou zaručit dobrý zrak nadosmrti. Operace upravuje rohovku, ale nemá vliv na samotnou čočku. Ta i po operaci dál stárne. Pak záleží na konkrétním pacientovi, jestli se čočka zhorší natolik, že bude potřebovat brýle. Pokud je člověk původně dalekozraký, je možné, že bude mít později potíže s krátkozrakostí. Občas se vrátí také vada, která byla operovaná, přiznává Zbyněk Siegl ze společnosti Oculus, která do Česka chirurgické přístroje dodává. 

Operovat pacienty mladší dvaceti let je nevhodné

Čas od času se stává, že se operovaný zákazník pro dioptrické brýle vrátí, potvrdila optička Jitka Peštálová. Ani cena operace přitom nemusí být rozhodující. "V některých případech jsou výsledky u těch starších a levnějších metod uspokojivější," upřesnil Anton. 

Dřívější laserové operace dokázaly zkorigovat jen vady u pacientů, kteří neviděli do dálky. "Dnes už zvládnou téměř všechny vady, i při vyšších dioptriích," uvedl Siegl. Operaci dnes podstupují hlavně ženy ve věku kolem 25 let. Víc jim záleží na vzhledu, vysvětlil Anton. Doplnil, že je naprosto nevhodné operovat pacienty pod 20 let, u kterých se oko ještě vyvíjí.