"Ženy dávají vajíčka již přes 20 let, většinou tehdy, když se podrobují sterilizaci. Vajíčka jsou využívána pro výzkum raného vývoje embryí. Nevidím v tom problém," řekl britský expert Peter Braude. Dobrovolné dárcovství vajíček pro vědecké účely podle agentury AP již existuje v několika evropských státech.

Ženy, jež se k tomuto kroku rozhodnou, nedostanou žádnou finanční odměnu, proplaceny jim budou pouze výdaje, kupříkladu cestovné či ušlá mzda, ve výši až 250 liber (asi 10.000 korun). I to však někteří kritizují jako neetické. Pro některé ženy, především z chudých zemí, je prý i tato částka dostatečná motivace. 

Odpůrci darování vajíček rovněž namítají, že zákrok může pro ženu za určitých okolností znamenat i ohrožení srdce. "Rizika spojená s darováním vajíček jsou všeobecně známá," řekla Josephine Quintavalleová z organizace pro reprodukční etiku. Žena může po takzvané ovariální stimulaci, jejímž cílem je dosáhnout většího počtu vajíček, skončit též s poškozenými ledvinami. 

V Čechách lze darovat vajíčko jen neplodnému páru.

Podle odborníka na výzkum kmenových buněk Stephena Mingera se vajíčka odebírají tak, že ženy nejprve užívají silné hormony a vajíčko jim pak lékaři odejmou jehlou skrz stěnu dělohy. Podle něj je předčasné nad dnešním rozhodnutím úřadů jásat, neboť výzkum lidských vajíček je stále na začátku. Zatím vědcům stačí například kravská vejce, soudí Minger.

Odebraná vajíčka chtějí experti použít především na vytvoření klonovaných embryí, ze kterých odeberou kmenové buňky. Ty mají tu vlastnost, že se dokážou přeměnit na jakoukoli tělovou buňku, což by v budoucnu mohlo pomoci v léčbě mnoha chorob, například Parkinsonovy nebo Alzheimerovy nemoci. 

V Česku mohou ženy darovat vajíčka za reprodukčními účely, například neplodným párům.