"Radíme opatřit si čističky vzduchu a nepouštět zvíře do ložnice nebo ho vytěsnit z obytných místností," řekl ČTK lékař Jan Křepelka. Za ideální považuje, když "alergen" není v dosahu. Ze zkušeností alergiků vyplývá, že na alergeny svého zvířete si časem "zvyknou", výraznější reakce mají při kontaktu s cizím zvířetem. 

Daniel Dušek z Ústavu státní kontroly veterinárních biopřípravků a léčiv řekl, že výrobek, který neutralizuje zvířecí alergeny, loni zapsali do seznamu schválených přípravků jako veterinární kosmetiku. "To znamená, že při doporučeném dávkování je bezpečný," potvrdil. Preparát byl vyvinut a testován v Británii.

Podle návodu má majitel pročesat zvířeti důkladně srst, aby odstranil odumřelou srst. Poté má nanést roztok na srst a nakonec ji vysušit ručníkem, aby odstranil obalené a zneutralizované alergeny. Procedura se opakuje jednou týdně, tak se udrží nízká hladina alergenu. 

Alergie bývala vzácností, v dnešních dnech vzrostla o stovky procent.

Přípravek podle údajů na webu obsahuje čisticí prostředky, kvartérní soli, glycerin, vitamin B, výtažky z aloe vera, rozmarýnu a citrusových květů. Domácí mazlíček tak i příjemně voní. 

Mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben řekl, že si není jist, zda potírání srsti nemůže působit nepříznivě na psychiku zvířat. Psi i kočky si značkují teritorium tím, že se otírají o předměty. Přenášejí tak na ně svůj pach. S chlupy a slinami přenášejí i bílkovinu, která budí alergické reakce. 

Alergie na zvířata byla před několika desítkami let vzácností. Se vzrůstajícím množstvím zvířecích mazlíčků v bytech jí však přibylo v řádech stovek procent. Dnes je tento typ alergie velmi rozšířen. Může se projevovat jako rýma, slzení, pálení a otoky očí, vyrážka či ekzém, astma, kašel a sípání.