"Mezi nejčastější patří cukrovka, ale i vysoký krevní tlak, ateroskleróza, ischemická choroba ledvin, záněty ledvin neinfekčního původu a dědičná onemocnění a také dlouhodobé užívání léků na tišení bolesti," řekl Svoboda.

V České republice žije asi 4000 dializovaných pacientů a 3000 pacientů s transplantovanou ledvinou a pracuje 87 dializačních a sedm transplantačních center. To řadí ČR k evropskému průměru. Samotné dializační centrum Na Homolce je ale uznávané díky dlouhodobému rehabilitačnímu programu pro dializované a transplantované pacienty.

Pohybová aktivita je totiž u těchto pacientů neodmyslitelnou součástí léčby. Právě proto vznikl sportovní klub dializovaných a transplantovaných pacientů, který organizuje letní sportovní hry a zúčastňuje se jich na evropských kolbištích.

Podle Svobody příznaky onemocnění ledvin se nemusí projevit ani v pokročilém stádiu jejich onemocnění. "Při jakýkoliv potížích by měl pacient okamžitě navštívit lékaře, protože ztráta funkce ledvin může být velmi vážná," uzavřel Svoboda.