"Je možné, že je zde více nakažených, nejvíce ohrožena je zatím komunita místních gayů," tvrdí doktor Bob Wood, ředitel programu prevence HIV/AIDS v Seattlu.

Všichni čtyři muži nakažení virem jsou gayové užívající drogy. Každý z nich měl spousty sexuálních partnerů, ale mezi sebou nesouložili nikdy. To znamená, že ve městě se pohybuje několik jedinců nakažených nebezpečnou variantou viru a budou jej dále šířit.

"Je to prostě všechno chováním. Muži, kteří mají rizikový pohlavní styk s jinými muži, by měli vědět, že jsou zde kmeny odolné vůči lékům a oni jimi mohou být nakaženi a nemusejí být léčeni," varoval doktor Wood, jenž je sám gay nakažený virem HIV. Úspěšně se léčí již více než dvacet let a šíří osvětu.

Lékaři ze Seattlu vyhledali několik ze sexuálních partnerů zmíněných mužů. Nikdo z nich nakažen rezistentní formou HIV nebyl.

"Gayové si myslí, že moderní léky je udrží při životě, i když se nakazí. A začali opět souložit bez kondomů. To je velmi vážný problém a děsí zdravotníky po celém světě," dodal Wood.