Skupina pacientů, která po operaci dostávala gemcitabin, žila podle studie v průměru 13,4 měsíce bez dalšího rakovinného bujení. Naopak nemocným, kterým látka nebyla podávána, se rakovina vrátila za 6,9 měsíce. Tým vědců testoval během čtyř a půl let celkem 354 pacientů na 88 výzkumných pracovištích v Německu a Rakousku.

Rozdíl šesti a půl měsíců se může zdát skromným výsledkem, zejména vezme-li se prý v potaz skutečnost, že gemcitabin neprodlužuje délku života nemocných. Rakovina slinivky, jíž ročně onemocní na 230.000 lidí, je ale tak rychlý a "efektivní" zabiják, že i tyto výsledky jsou povzbuzující, píše AP.

Rakovina slinivky břišní se téměř nedá vyléčit

V porovnání s ostatními typy rakoviny je zákeřná. Pacienti, kteří jí onemocní, mají jen malé šance na úplné uzdravení. Většině je totiž diagnostikována až v pokročilém stadiu. Podle lékařů méně než jeden z 10 pacientů přežije pět let od okamžiku, kdy mu lékaři rakovinu objevili. Pouze 20 procent nově diagnostikovaných pacientů může jít na operaci, jež je stále považována za nejlepší metodu k potření nemoci. Ale i pak se ve většině případů zákeřné onemocnění navrací.

Spoluautor studie doktor Hanno Reiss z berlínské kliniky tvrdí, že nové poznatky změní běžnou praxi léčby rakoviny pankreatu v Evropě, kde se dříve po operaci chemoterapeutické léky nepodávaly. Gemcitabin však má smysl podávat pouze pacientům, kterým byla rakovina slinivky objevena před tím, než metastázovala, a také těm, kterým byl nádor chirurgicky odstraněn, říká studie. Měsíční dávka gemcitabinu, který má relativně malé vedlejší účinky, stojí zhruba 2800 dolarů (téměř 60.000 korun). V Česku je gemcitabin k dostání pod názvem Gemzar.