Profesor Russell Foster z Oxfordské univerzity tvrdí, že jakmile člověk dosáhne věku třinácti let, stane se ze sladkého a zbožňovaného dítěte arogantním a náladovým spratkem. Příčinou všeho je přetížený vyvíjející se mozek. Ten potřebuje tolik energie a soustředění sám na sebe, že teenageři jsou stále ospalí, protivní a náladoví.

V pubertě dojde k prudké změně v časování dne. Mládež chce chodit spát stále později, ale zároveň chce spát mnohem déle dopoledne. Mužům tahle tendence trvá zhruba do jednadvaceti let, zatímco ženy opouští již v 19,5 roku.

Mnozí odborníci volají po změně času školní docházky

"Na základě těchto výzkumných dat víme, že teenageři jdou do postele asi o dvě hodiny později než čtyřiceti či padesátiletí lidé. V deseti procentech případů je tam rozdíl čtyři hodiny," tvrdí profesor Foster. Rodiče zároveň vyzývá ke shovívavosti a pochopení, neboť mládež je k tomuto chování naprogramována a nemůže svůj vyvíjecí se mozek příliš ovlivňovat.

Mnozí odborníci již volají také po změně školní docházky. Podle názoru odborníků by náctiletí měli chodit do školy nejdříve na devátou hodinu, aby jejich tělo mělo dostatek spánku a mozek se mohl zdravě vyvíjet.