Vyrovnaná energetická rovnice nezáleží jen na mozku, tělním tuku a funkcích vnitřních orgánů. "Mohou ji ovlivňovat také mikroorganismy žijící v našem těle," řekl gastroenterolog Sam Klein.

Studie zkoumaly pochody v tělech lidí a myší. V obou případech se bakterie kmenu firmicutes vyskytovaly v mnohem početnějším množství u jedinců s nadváhou než u ostatních. Naopak bakterie zvané bacteriodetes byly zastoupeny méně.

Výzkum na myších ukázal, že obézní zvířata byla schopná získat z potravy více kalorií a uložit je v podobě tělního tuku než myši s normální váhou. Velmi pravděpodobně jsou důvodem bakteriální kolonie v jejich tělech.

Nadváha vede zase jen k nadváze

Když vědci přenesli mikroby z obou vzorků hlodavců na myši chované ve sterilním prostředí, pokusná zvířata s bakteriemi od obézních myší nabrala dvojnásobné množství tělního tuku.

Obézním lidem, kteří ztratí na váze, ve skutečnosti vzroste kolonie mikrobů bacteriodetes, zatímco skupina bakterií firmicutes se zmenší, vysvětlil profesor Gordon.

Objev otevřel nové obzory ve výzkumu nadváhy a obezity, která se vyskytuje u dvou třetin dospělých Američanů, uvedl profesor Klein. Bakterie uvnitř lidského těla jsou obrovskou a tajemnou součástí života. Jsou jich trilióny. To znamená, že "nikdy nejíte sami".