Britští experti se zaměřili na oblast Gers ve francouzských Pyrenejích a ostrov Sardinie proto, že místní muži se dožívají velmi vysokého věku. A za jejich zázračnou vitalitou zřejmě skutečně stojí zdejší červené víno. Je totiž patrně nejbohatší na polyfenoly. To jsou chemické sloučeniny, které v lidském těle páchají dobro. Chrání buňky a tkáně před poškozením a prodlužují jejich životnost.

Vína ze Sardinie a pyrenejské oblasti Francie obsahují až desetkrát více polyfenolů než jejich ekvivalenty z Austrálie, Jižní Afriky a Kalifornie. Podle expertů tkví výjimečnost vína ze zmíněných oblastí Evropy v semenech bobulí a metodě pěstování révy. V oblasti Gers pěstují modrou odrůdu Tannat, která se nikde jinde na světě nevyskytuje. Je to kultivar bohatý na procyanidiny, nejúčinnější ze všech polyfenolů.

"Tradiční metody výroby používané na Sardinii a v jihozápadní Francii zajišťují, že účinné látky - procyanidiny - jsou efektivně vyloučeny do šťávy," prohlásil Robert Corder z londýnského Queen Mary´s William Harvey Research Institute.