Léta se soudilo, že se lidé rodí s určitou schopností ke štěstí a že efekty událostí, jako jsou svatby, rozvody nebo nemoci, časem a zvykem vyprchají. Nicméně nedávné studium ukázalo, že tento mechanismus lze modifikovat.

Výsledky se mohou u jednotlivců lišit, ale rozjímání o třech příjemných věcech patří k jednomu ze cvičení, které přineslo slibné výsledky. Studii vedl tým Martina Seligmana na Pensylvánské univerzitě.

Výzkumníci sledovali několik tisíc Němců po dobu 17 let a zjistili, že se míra spokojenosti v životě, hodnocena na stupnici od jedné do deseti, výrazně změnila. Jiné studie ukázaly, že působení negativních událostí je trvalé, zatímco efekt kupříkladu svatby vyprchá během dvou let, uvádí psycholog Richard Lucas z Michiganské státní univerzity.

Existují i další cvičení podporující štěstí

Slibné je i další cvičení, které nabízí Seligmanův tým: nalézt své silné stránky (humor, nadšení, chuť učit se), vybrat si z nich pět nejdůležitějších, použít jednu denně nějakým novým stylem a pustit se do činnosti, která nás uspokojuje.

Celkem pět cvičení, z nichž jsme dvě uvedli jako příklad, se testuje u více než 500 osob, které loni navštívily internetovou stránku Authentic Happiness (autentické štěstí, http://www.authentichappiness.sas.upenn.edu. Podle Seligmana a jeho týmu, který sledoval účastníky po dobu šesti měsíců, přispěla tato cvičení ke zvýšení radosti ze života a omezila depresivní symptomy. Účinek je samozřejmě výraznější u těch osob, které praktikují cvičení pravidelně.