Léčba Herceptinem, která je největším přínosem od zavedení hormonální léčby před více než deseti lety, by měla být dostupná již od 1. ledna 2007. Výrobce léku, firma Roche, se zavázala poskytovat pacientkám lék do konce letošního roku na vyžádání ošetřujícího lékaře bezplatně.

"Je to život zachraňující rozhodnutí," komentovala schválení novely Iva Rašková, ředitelka Aliance českých organizací a žen s rakovinou prsu. V srpnu dostala Aliance od zástupců ministerstva, Všeobecné zdravotní pojišťovny a onkologické společnosti příslib, že udělají vše pro to, aby hrazená léčba byla nemocným ženám co nejdříve k dispozici. "Jsme rádi, že jsou i takové sliby, které se plní," dodala.

Rakovinou prsu v České republice ročně onemocní téměř 6 000 žen. Počet těch, které postihne zvláště agresivní typ karcinomu a je pro ně vhodná léčba přípravkem Herceptin, se odhaduje na 520 ročně. Při léčbě Herceptinem se na polovinu sníží riziko návratu onemocnění ve formě metastáz, které již nelze většinou vyléčit.

Aliance českých organizací a žen s rakovinou prsu, o.p.s. je celostátní obecně prospěšná společnost, která koordinuje projekty a kampaně ve prospěch prevence a léčby nádorového onemocnění prsu. V současné době zastupuje 47 pacientských organizací z celé České republiky.