Chronická obstrukční plicní nemoc, která bývá označována zkratkou CHOPN, je významným rizikovým faktorem pro vznik ischemické choroby srdeční a depresí. Přibližně desetina pacientů s chronickou obstrukční plicní nemocí má zároveň astma.

Vladimír Vondra z plicní a alergologické ambulance v Praze 5 uvedl, že cena léků na CHOPN se v posledním desetiletí zvýšila třikrát až pětkrát. V současné době stojí pro jednoho pacienta měsíčně 1500 až 2500 korun.

Podle Kašáka je pro léčbu důležité, aby pacient přišel k lékaři co nejdříve. I když CHOPN nelze vyléčit je možné zastavit její rozvoj, snížit počet vzplanutí choroby a zlepšit kvalitu života pacientů. Nejlepší prevenci je nikdy nezačít kouřit a vyhnout se pokud možno škodlivým vlivům prostředí. I pasivní kouření může přispět ke vzniku nemoci nebo ji může zhoršovat.

České občanské sdružení proti chronické obstrukční plicní nemoci připravilo na Světový den boje proti CHOPN, který připadá na 15. listopad, měření funkce plic, které budou odborníci nabízet v Praze u Zlatého Anděla, v Kutné Hoře, Ostravě, Jihlavě a v Karlových Varech. V předcházejících třech ročnících vyšetřili na spirometrech funkci plic více než 4000 zájemcům.