Hlavní obsah

Porucha erekce je záludná tím, že ji muži chápou jako osobní selhání, a ne jako nemoc. Místo, aby šli okamžitě k lékaři, snaží se své potíže tajit. Přitom opakované selhání může být signálem vážných zdravotních potíží. Kvalita erekce je do značné míry vizitkou vašeho zdraví.

Zhubnuli, nekouří a mají lepší erekci

Mít problémy opakovaně, to znamená vícekrát během posledních dvou nebo tří měsíců. Není tedy třeba panikařit při jednom nebo dvou neúspěšných pokusech. Občas má potíže s erekcí prakticky každý muž. Na druhou stranu nemá smysl váhat, pokud se stále nedaří dosáhnout ztopoření nebo pokud je erekce trvale nekvalitní.

Pořádně citlivý barometr zdraví

Zkuste si představit reklamní šot, ve kterém si korpulentní muž pochutnává na zabijačkové polévce s majoránkou. Po ní si dopřeje voňavé, do zlatova opečené vepřové s křehkými knedlíky a se zelím udušeným na karamelu. Pak si dá krémový dort se šlehačkou a po něm si zapálí cigaretu. Nakonec usne u sportovního přenosu v televizi. Probudí se až k dalšímu jídlu. Na konci se objeví slogan: Nezabíjejte svoji erekci. Připadá vám to trochu nadsazené? Kupodivu není.

Největším nepřítelem erekce je obezita a kouření. Jejich častým důsledkem bývá totiž kornatění tepen. Cévy, které přivádějí krev do topořivých těles penisu, jsou velmi tenké a jakékoli zhoršení krevního přítoku se na funkci tohoto orgánu viditelně projeví. Na rozdíl od jiných tepen, třeba srdečních, kde jejich poškození může dlouho zůstávat skryté a projeví se až při zátěži, například srdečním infarktem. Proto může být kvalita ztopoření penisu jakýmsi indikátorem zdraví.

Nejprve byste měli léčit cukrovku

Poruchou erekce se často hlásí:
cukrovka
neléčená nebo špatně léčená hypertenze
neuropatie, která se projevuje zhoršeným vedením nervových vzruchů
hormonální poruchy
reakce na některé léky
v krajním případě i nádorové onemocnění prostaty

Z toho je zjevné, proč by muž měl co nejdříve potlačit zbytečný stud nebo zábrany a navštívit odborného lékaře. Nejblíže k této problematice má androlog. Tam, kde není ordinace tohoto odborníka, je nutné zajít za urologem nebo sexuologem. Praktický lékař může zajistit základní vyšetření a zahájit léčbu tabletami, které pacient užívá před stykem. Pokud je však případ složitější nebo léčba není dostatečně účinná, odešle pacienta ke specialistovi.

Pro někoho je riziková cyklistika

Příčin, proč muže začnou trápit poruchy erekce, tedy erektilní dysfunkce (ED), bývá často řada. A mnohdy se i vzájemně kombinují. Jednou z nečekaných může být paradoxně sport. Přesněji řečeno určitý druh sportu nevhodný pro konkrétního člověka. Existuje například několik studií, které prokázaly, že muži, kteří pravidelně jezdí delší trasy na kole, trpí ED ve vyšším procentu než ostatní.

Jako ilustraci můžeme uvést například kalifornskou studii National Institute for Occupational Safety and Health (to je obdoba našich pracovišť pracovního lékařství) z října 2002. Odborníci sledovali dva roky policisty z jízdního oddílu v Miami Beach. Závěr této studie zněl: tlak sedla při dlouhotrvající jízdě na bicyklu způsobuje pokles hodnot erektilní funkce a sníženou citlivost pohlavního orgánu.

Jízda na kole, kterou kardiologové velmi často doporučují jako výbornou prevenci cévních chorob, může tedy z pohledu androloga vypadat problematičtěji.

Zbytečná panika

Nechci však vyvolávat zbytečnou paniku mezi milovníky cyklistiky. Je třeba zdůraznit, že negativní důsledky tohoto doporučení jsou hodně individuální, to znamená, že u každého člověka jiné. Ze své praxe však mohu potvrdit, že tato souvislost existuje. Vášnivého cyklistu dokážou tyto potíže potrápit. Kromě poruchy erekce si někteří náruživí milovníci kol také stěžují na pocity chladu, pokles citlivosti penisu a někdy i varlat.

Stupeň poškození cév a nervových vláken závisí na několika faktorech. Je to zejména:
tvar a tuhost sedla, bezpečnější jsou logicky sedla široká a správně tvarovaná;
anatomické uspořádaní sedací oblasti u konkrétního muže, které může být uvedeným mechanismem individuálně více či méně zranitelné;
jak často a jak dlouhé trasy cyklista jezdí;
jak častými a jak dlouhými přestávkami je prokládá, obecně vzato platí: čím více dlouhých tras bez přestávek, tím vyšší je riziko.

Každé shozené kilo zlepšovalo ztopoření

Jak může erekce souviset s obezitou? To se snažila zmapovat vloni publikovaná studie. Lékaři sledovali stav 110 mužů, kteří žili sedavým způsobem života, po dobu dvou let. Tito muži se fyzické aktivitě věnovali pouze hodinu týdně. Skoro tedy ani nepřekvapí, že trpěli poruchou erekce. Cílem studie bylo stanovit, jaký dopad může mít na ED to, že se mužům podaří dlouhodobě snížit svou váhu.

Specialisté vytvořili dvě skupiny pacientů. První poučili o zdravém životním stylu pouze obecně. Druhé dali přesná doporučení. Měli omezit energetický příjem na 1700 kcal/den. A jejich fyzickou aktivitu podrobně naplánovali. Po dvou letech zaznamenali ve druhé skupině statisticky významné snížení váhy. Průměrně o 11 kg. Těmto mužům se zmenšil poměr pas-boky, snížil krevní tlak a zlepšil profil krevních tuků. Ale také se výrazně zlepšila kvalita jejich erekce. Toho všeho dosáhli bez jakékoli léčby. Pouze méně jedli a více se hýbali. S trochou nadsázky můžeme tento přístup označit jako nejzdravější léčbu poruchy erekce.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků