Hlavní obsah

Menopauza představuje v sexuálním životě ženy období velkých změn. Tři čtvrtiny z nich od počátku tohoto hormonálního přechodu výrazně sníží frekvenci pohlavních styků. A čtyřem z deseti jejich partnerů to velmi vadí.

Třem čtvrtinám žen menopauza vezme chuť na sex

Spolu s dalšími závěry to vyplynulo z americké studie, podle níž více než polovina žen ve věku od pětatřiceti let výše sníží od počátku menopauzy frekvenci pohlavních styků.

Ne každá žena ale prožívá menopauzu stejně. Některé zažívají vasomotorické symptomy jako horké návaly a noční pocení, jiné zase vaginální atrofii (zúžení či smrštění vagíny), která může způsobit vaginální sucho a bolestivý pohlavní styk.

Pokud je neléčená, pak časem vaginální atrofie může vést až k chronické sexuální dysfunkci a fyzicky nepříjemným sexuálním zážitkům.

Ženy jsou dnes otevřenější

Šedesát procent žen dokáže o menopauze hovořit se svým partnerem a stejný počet mužů problémy své partnerky chápe. U téměř poloviny žen však i poté dojde k výraznému poklesu pohlavní aktivity.

"Ženy jsou dnes mnohem otevřenější v otázce svých potřeb a získávání informací než předchozí generace, takže je pro mě překvapující, že tak mnoho z nich by se spokojilo raději s omezeným než uspokojujícím sexuálním životem kvůli symptomům menopauzy," tvrdí Karen Giblinová z výzkumného týmu.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků