Hlavní obsah

Odstartovala soutěž o nejhorší sexistický výrok

Další ročník soutěže o nejhorší výrok či situaci, které znevážily ženy nebo muže, odstartovalo sdružení Žába na prameni. Sošku s názvem Kyselá žába mohou získat politici a političky, lidé z médií, osobnosti ze sportu, vědy a kultury a také sexistická událost ze života. Kandidáty či kandidátky na "anticenu" je možné navrhovat do konce října.

Odstartovala soutěž o nejhorší sexistický výrok

"Kyselá žába je symbolickým napomenutím za vyjadřování, které není vůči ženám nebo mužům tak docela fér. Cena je zároveň otevřenou nabídkou ke společnému hledání možností, jak věci měnit k lepšímu," uvedla Dana Radová z pořádajícího sdružení. Podle ní první ročník soutěže loni ukázal na stereotypy o "správných ženách a mužích". Pořadatelky chtějí v soutěži pokračovat prý tak dlouho, "dokud v české společnosti nebudou sexistické situace a humor vnímány přinejmenším stejně pod úroveň jako situace a humor rasistický".

Loni si sošku zelené žabky vysloužil šéf ODS a premiér Mirek Topolánek. Mimo jiné prohlásil, že pokud by ženy měly "příslušné kvalifikace", dostalo by se jich do politiky jistě víc. Předseda vlády kandiduje na ocenění i letos. Mezi nominované se dostal za svůj výrok o tom, že ženy se mohou svobodně rozhodnout nemít děti, a pak mají stejné šance jako muži. Mezi dosud navrženými se objevila i místopředsedkyně sněmovny a Topolánkova partnerka Lucie Talmanová (ODS) a bývalá ministryně školství Petra Buzková (ČSSD).

Mezi osobnostmi kultury, sportu a vědy má zatím šanci cenu získat romský rapper Gipsy Radek Banga, prezident Českého tenisového svazu Ivo Kaderka, vědkyně Berenika Hausnerová, novinář a aktivista Petr Uhl či psychiatr Cyril Höschl. Lidé z médií zatím nominováni nebyli.

Sdružení uděluje i Zlatou žábu za přínos k vyrovnávání šancí pro obě pohlaví. Navrženo je zatím devět lidí. Mezi nimi se objevil například ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Bližší informace i nominační formulář jsou na stránkách www.zabanaprameni.cz/kysela.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků