Hlavní obsah

Mužská přitažlivost se možná odvíjí od proporcí obličeje

Zapomeňte na výrazné lícní kosti a hranaté čelisti, hypnotický pohled a silný závan feromonů. Co činí mužský obličej přitažlivým jsou prý skryté rysy, které máme již od dob života v jeskyních.

Mužská přitažlivost se možná odvíjí od proporcí obličeje

Existuje řada teorií o tom, proč jsou lidé přitahování jeden k druhému, a také o roli obličejových znaků v lidské evoluci. Jenže paleontoložka Eleonor Westonová z Britského přírodovědného muzea v Londýně tvrdí, že vytvořila novou teorii. Podle ní poslední dva milióny let hrají důležitou roli proporce obličeje mezi horním rtem a obočím. Muži mají totiž tuto část výrazně kratší a širší než ženy.

"Musí zde být určitý důvod, proč se v pubertě obličej mužů a žen vyvíjí odlišně," je přesvědčená Eleonor Westonová. Žádné platné bezděčné vysvětlení pro to ale nemá.

Přitažlivější byli muži s orámovaným středem obličeje

"Máme určité důkazy, které nasvědčují tomu, že pohlavní výběr fungující především při výběru partnera vytvaroval lidský obličej," dodala britská paleontoložka.

V průběhu evoluce, jak se Westonová dohaduje, ženy mohly být patrně přitahovány muži, jejichž menší prostřední část tváře zvýrazňovala všechny ostatní periferní obruby: husté obočí, silné lícní kosti a hranaté čelisti. Muži s hutnou a kompaktní tváří prostě přitahovali a dodnes možná přitahují.

Westonová však tvrdí, že její teorie je zatím průkopnická a musí být dalším výzkumem otestována. Nevylučuje, že při sexuální selekci hrála důležitou roli také horní část lidského obličeje.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Související články

Výběr článků