"Každá z nich má právo jednou za dva roky na mamografické vyšetření hrazené ze zdravotního pojištění. Podmínkou je doporučení praktického lékaře nebo gynekologa," řekl Daneš.

Ženy mladší 45 let si toto vyšetření hradí samy a stojí asi 500 korun. Daneš uvedl, že zatím ještě nejsou první výsledky celonárodního preventivního vyšetření žen na tuto chorobu, protože probíhá od loňského podzimu, ale podobný výzkum ve Švédsku potvrdil, že prevencí se sníží úmrtnost na rakovinu prsu až o 30 %. V ČR přitom nově ročně rakovinou prsu onemocní přibližně 4500 žen a 1800 na tuto nemoc zemře.

Mamografické vyšetření je podle Daneše bezbolestné, pro ženu není nijak zatěžující, ale dokáže odhalit nádor ve velikosti několika milimetrů, tedy v době, kdy je plně léčitelný. Ženy by na takovéto vyšetření měly chodit opakovaně ve dvouletých intervalech, pokud jsou z rizikové rodiny, pak jednou za rok. V ČR už je 56 pracovišť, která tato preventivní vyšetření provádějí.

Avon pochod v sobotu

Avon pochod proti rakovině prsu, jehož je deník Právo mediálním sponzorem, bude tuto sobotu v Praze. Start je ve 12 hodin v dolní části Václavského náměstí a trasa povede přes Staroměstské náměstí a Karlův most až na Petřín, kde je připraveno bohaté kulturní odpoledne.

Vstupenkou na tento pochod je růžové tričko, které si zájemci zakoupí za 200 korun. Výtěžek bude věnován na boj proti rakovině a na bezplatnou telefonní linku, kde se ženy dovědí vše o rakovině prsu a její léčbě.

Její telefonní číslo je 800 180 880.