Pomyslel jsem na to nedávno, když jsem četl zprávu ČTK. Byla jakousi inventurou mrtvých německých turistů, kteří doplatili na sexuální radovánky v českých příhraničních nevěstincích. Všechny tyto případy se vyznačují několika nápadně shodnými okolnostmi. Průměrný věk postižených je kolem sedmdesáti let (výjimku tvořil pouze jeden mladší muž, ten však měl implantovaný kardiostimulátor). Naproti tomu pohraniční erotické pracovnice jsou většinou ve věku nejvýkonnějším, tedy 18-25 let. Rozdíl padesáti let mezi prostitutkou a klientem můžeme považovat za výrazný rizikový faktor.

Nešťastníka totiž nezahubí vlastní erotické radovánky, ale stres, který s touto aktivitou souvisí. Může to být strach ze selhání, obavy z prozrazení nebo vidina možné sexuálně přenosné nemoci. Ale třeba také obava z uspávaček, pro které je hračkou vytunelovat penzistovu peněženku, včetně platebních karet a šeků. Není potom divu, že někteří citlivější jedinci umírají ještě před příchodem prostitutky na pokoj nebo v okamžiku rozepínání poklopce.

Řada pacientů se také obává jakékoli sexuální aktivity po prodělaném infarktu myokardu. Musím je uklidnit. Klasická soulož bez excesů a akrobatických nuancí představuje pro lidské tělo zátěž, která se zhruba vyrovná hbitější chůzi do třetího poschodí. Pokud ji pacient zvládne bez výraznější dušnosti, nehrozí mu ani při sexu vážné nebezpečí. Ale pozor: je tím míněn sex bez dalších stresujících okolností. Nejlépe tedy sex se stabilní partnerkou. V manželském loži může i senior s kardiostimulátorem směle předpokládat, že to všechno ve zdraví přežije. Náhlá úmrtí starců v náruči mladých prostitutek by měla být určitým varováním i pro celkem zdravé muže v období mužského klimakteria.

Často totiž opouštějí své stárnoucí manželky a spěchají za hlasem svého srdce. Nacházejí si o desítky let mladší milenky. Bez ohledu na to, že je odsuzují jejich dospělé děti, spolupracovníci i sousedé. Následují svou mladou přítelkyni v zábavě a v adrenalinových sportech. Za posměchu puberťáků vesele křepčí v ohlušujícím kraválu na nočních diskotékách. Láskou zaslepeni netuší, že i na ně už pozvolna kostnatým prstem kývá zubatá. Tedy, že jsou na nejlepší cestě následovat osud nešťastných německých důchodců z erotických klubů v českém pohraničí.