"Náš výzkum ukázal, že mužův zájem o děti z velké části určuje jeho dlouhodobou přitažlivost pro ženy," říká James Roney z University of California v Santa Barbaře.

Jak informují Sci-Tech News, na experimentu se podílelo 39 studentů, u nichž vědci určili relativní množství testosteronu v jejich těle. Pak jim ukazovali fotografie dospělých jedinců a dětí a ptali se, které v nich vzbuzují největší zájem. Ukázalo se, že čím vyšší hladina testosteronu, tím menší zájem o děti.

Pak vědci tyto muže vyfotografovali a ukázali dvaceti studentkám. Ty poté odpovídaly na otázku, nakolik podle nich muži na fotografii mají rádi děti, nakolik jsou mužní, fyzicky přitažliví a atraktivní jako krátkodobí či dlouhodobí partneři.

Výsledky byly zajímavé. Ukázalo se, že muži s vysokou hladinou testosteronu jsou vnímáni jako mužní a hodící se ke krátkodobému vztahu, a muži, kteří mají méně mužského hormonu a větší zájem o děti se naopak zdají být vhodnějšími k dlouhodobému vztahu. Vědci mají za to, že ženy jsou na základě drobností v mužské tváři skutečně schopné odhadnout, jakou hladinu testosteronu daný muž má.