Ptali se jich na zdravotní problémy, na příznaky nachlazení, např. na kašel, rýmu, bolest v krku a na výskyt aftů. Po jednom až dvou týdnech odvykání se lidé potýkali s obtížemi častěji než kuřáci. Tři a více příznaků nachlazení se objevilo u třetiny z nich. I afty se při odvykání kouření vyskytly v prvních čtrnácti dnech výrazně častěji. Po šesti týdnech ale rozdíly mezi oběma skupinami zmizely.

Co tyto zdravotní problémy způsobuje? Afty vznikají proto, že náhle skončí antibakteriální působení kouření, které chrání sliznici úst. Příčinou příznaků nachlazení je zase krátkodobý šok imunitního systému. Vědci na základě studie sice nemohou jasně říci, nakolik zdravotní obtíže ovlivňují úspěšnost odvykání, jsou ale schopni dát určitá doporučení. Odborníci si myslí, že je třeba lidi, kteří se snaží odvykat kouření, na problémy upozornit.

Pokud totiž člověk čeká, že se věci zkomplikují, je na obtíže připraven a jejich příchod ho nemusí vyvést z rovnováhy - tedy dohnat k tomu, že začne znovu kouřit. Proto je třeba kuřákům i odvykajícím stále připomínat: To, že necháte kouření, vašemu zdraví stoprocentně prospěje. Nevzdávejte se této cesty jen kvůli krátkodobým potížím, protože ty časem samy zmizí.